AISOPO'S TALES

Προαύλιο Σχολικού Συγκροτήματος Γυμνασίου – Λυκειακές τάξεις Λεχαίου

Ημερομηνία :

Μάιος 2010

Αρ. Εκπαιδευομένων & Συμμετεχόντων :

Περίπου 30

Χαρακτηριστικά Συμμετεχόντων :

Κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής και φίλοι των εκπαιδευομένων

Τίτλος :

Ζωγραφική πάνω στους μύθους του Αισώπου

Στόχος :

Να έρθει το ευρύτερο κοινό της τοπικής κοινωνίας σε επαφή με το σχολείο και με τους μύθους του Αισώπου. Οι τοιχογραφίες των μύθων χρησιμοποιήθηκαν σαν καμβάς. Επίσης, θέλαμε να αφήσουμε την τοιχογραφία ως ένα δώρο στα παιδιά του πρωινού σχολείου με το οποίο συστεγαζόμαστε.

Διαδικασία :

Οι εκπαιδευόμενοι με την καθοδήγηση των εκπαιδευτών τους, ετοίμασαν την τοιχογραφία. Καθάρισαν τον περιβάλλοντα χώρο, άσπρισαν τον τοίχο και στη συνέχεια έκαναν το προσχέδιο για να στηθεί ο καμβάς με τους μύθους.

Στη συνέχεια βοήθησαν τους συμμετέχοντες να αφήσουν το «αποτύπωμά» τους πάνω στις έτοιμες τοιχογραφίες. Οι συμμετέχοντες ζωγράφισαν πάνω στον καμβά των μύθων.

Υλικά :

Ένας τοίχος στο προαύλιο του σχολείου, πλαστικά χρώματα, σκαφάκια, άδεια πλαστικά μπουκάλια

Αποτελέσματα:

Μέσα από αυτήν τη διαδικασία, έμαθαν να λειτουργούν ομαδικά και υπεύθυνα.

Οι συμμετέχοντες έμαθαν τους δυο μύθους του Αισώπου, είδαν πως το σχολείο είναι ένα ζωντανό κύτταρο της τοπικής κοινωνίας ανοιχτό για όλες τις ηλικίες και διαπίστωσαν ότι μπορεί να συνδυαστεί η γνώση με τη διασκέδαση.

Ανταπόκριση :

Όσοι συμμετείχαν αφού ξεπέρασαν τους αρχικούς τους ενδοιασμούς (μη λερωθούν, φραγμός της ηλικίας κ.λ.π), ανταποκρίθηκαν πολύ θετικά. Τους άρεσε το πρωτότυπο του εγχειρήματος και χάρηκαν που είδαν ότι δεν εξαιρούνται από τη μάθηση.

Η δική μας ματιά :

Διαπιστώσαμε πως παρά το ότι το εγχείρημα ήταν σχετικά μεγάλο, οι δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε ήταν λιγότερες από τις αναμενόμενες. Η διάθεση όλων όσων συμμετείχαν ήταν πολύ θετική. Αρχικά είχαμε στόχο να φτιάξουμε τρεις μύθους, στην πορεία όμως μόνο οι δυο πραγματοποιήθηκαν. Παρόλα αυτά, είδαμε ότι η χαρά της διαδικασίας και η συμμετοχή σε όλα τα στάδια ήταν πιο σημαντική. Η προθυμία όσων συμμετείχαν ήταν μια ευχάριστη έκπληξη. Η μεγαλύτερη δυσκολία ήταν η αντιμετώπιση της ζέστης.

Οι Δυο μύθοι

Οι κόκκορες και ο αετός

Δυο κόκκορες έστησαν άγριο καυγά για το ποιος θα είναι ο κυρίαρχος στο κοτέτσι. Ο χαμένος μαζεύτηκε σε μια γωνία. Ο κερδισμένος, από τη υπεροψία του ανέβηκε σε μια μάντρα και έκραξε δυνατά να διατυμπανίσει
τη νίκη του, ώσπου τον άρπαξε ένας αετός που ήταν περαστικός.
«Η ταπεινοφροσύνη αμείβεται ενώ η υπεροψία τιμωρείται.»

Ο Ήλιος και ο Βοριάς

Ο Βοριάς και ο Ήλιος διαφωνούσαν για το ποιος είναι ο δυνατότερος. Αποφάσισαν πως νικητής θα ήταν εκείνος που θα κατάφερνε να γδύσει έναν περαστικό.Ο Βοριάς φύσηξε μέχρι που εξαντλήθηκε, το μόνο που κατάφερε
ήταν να κάνει τον περαστικό να κουμπωθεί περισσότερο και να σκύψει για να προφυλαχτεί. Ο Ήλιος με τη δυνατή του λάμψη ανάγκασε τον περαστικό να βγάλει σταδιακά όλα του τα ρούχα μέχρι που έμεινε τελείως γυμνός.
Τελικά έπεσε μέσα σε ένα ποτάμι για να προφυλαχτεί και έμεινε εκεί μέχρι που ο Ήλιος λιγόστεψε τη λάμψη του. Ο Βοριάς τον παραδέχτηκε ως νικητή.

«Η πειθώ είναι συχνά πιο αποτελεσματικά από την ισχύ»